אבץ

אבץ (Zinc) הוא מינרל החשוב לבניית החלבון, הקולגן, לספיגת ויטמין B ו-A, למטבוליזם של פחמימות, מגביר את יצירת הטסטוסטרון, וכן נדרש ליצירת אינסולין, DNA ולפעילות המוח, ולכ-300 פעילויות אנזימטיות אחרות בגופנו. עודף הזעה גורם לאובדן אבץ. המינרל אבץ נספג במעי הדק ונשמר בכבד, בכליות, בעור, בשיער, בכדוריות הדם הלבנות, בעצמות ובשרירים ובמקומות נוספים.

אבץ משמש לטיפול בבעיות שונות כמו:
גרון כואב, שלשול, בעיות פוריות אצל גברים ונשים פצעים, אנורקסיה, פצעי קור, דלקת מעיים כרון, עייפות כרונית, דלקות תמיכה באיידס, הצטננות, הריון תמיכה, אקנה אקזמה עור, דלקת אוזניים, עיוורון לילה, בולימיה, ברונכיט, דלקת בדרכי השתן, קשקשים, דיכאון, אפילפסיה, דלקת כליות כרונית, דלקת ריאות וכן בעיות גדילה.

אבץ נצרך במינון הבא:
15 עד 22 מ"ג ביום .
בזמן מחלה 150 מ"ג לכמה שבועות בלבד.
נדרש יחס של 7 ל- 1 בין אבץ ונחושת בכדי להגיע לבריאות תקינה.

היחס הנ"ל נובע מכך שאבץ משבש את הספיגה של הנחושת, דבר המוביל למחסור ולאנמיה. כמו כן, אבץ מתחרה עם ברזל, מגנזיום וסידן ולכן רצוי שלא לצרוך את המינרלים הללו ביחד עם אבץ. קפה, אלכוהול וגלולות למניעת הריון מורידות את רמת האבץ, כאשר השניים הראשונים עושים זאת ע"י סילוקו בשתן.

תסמינים של חוסר באבץ:
אובדן תחושת טעם וריח, דלקות בפה, קרחות, ריפוי איטי של פצעים, ספירת זרע נמוכה, ירידה ברמות כדוריות הדם הלבנות והאדומות וכו'.