ויטמין A

ויטמין A הוא בעל חשיבות מכרעת לתהליך התמיינות התאים, כלומר התהליך בו מוחלט מה יהיה תפקידו של תא מסוים בגוף: תא עור, תא של מערכת השרירים וכיוצ"ב, ולכן ויטמין A הכרחי לתהליכי התפתחות וגדילה בגוף האדם. כמו כן ויטמין הינו משמעותי ביותר לקיומה של מערכת חיסונית תקינה, היות וקיום סדיר של ויטמין בגוף האדם מאפשר למערכת החסינות להלחם בזיהומים. ויטמין הוא גם מאוד הכרחי לראיית לילה תקינה.

ויטמין A בעל תפקיד הכרחי בהגנה על מבנה תקין של העור, וכן בהגנה על העיניים בכך שויטמין פעיל ביצירת רקמת אפיתל ששומרת על גוף האדם מפני חדירה של חיידקים. כשרקמת האפיתל נפגעת, אנו מגבירים משמעותית את הסיכוי שחיידקים מזיקים יחדרו לגופנו. צריכה נכונה של ויטמין A תבטיח הגנה מקסימאלית ושמירה על רקמת אפיתל תקינה.

מקורו של ויטמין הוא הן מהצומח והן מהחי, כשאחת מהצורות הפעילות ביותר של ויטמין היא הרטינול. רטינול הוא ויטמין שמגיע ממקורות חיים כמו למשל חלב או כבד. ויטמין A שמגיע מהצומח מוגדר כקרטונואיד, כשהמפורסם שבהם הוא פרוויטמין A. קרטונואיד יכול להפוך לרטינול בגוף האדם בתהליך כימיים שונים.

מחסור קריטי בצריכת ויטמין עשוי להתבטא ברגישות לאור והרס מבנה העין ואף להגיע למצב של עיוורון לילה, כיוון שויטמין בעל תפקיד הכרחי בראיית לילה. מחסור בויטמין יוביל להחלשות משמעותית של המערכת החיסונית ובחשיפה גבוהה יותר של הגוף לחיידקים עקב חוסר הגנה חיסונית ראויה.