ויטמין B6

ויטמין B6 ידוע גם בשם פירידוקסין, נחשב לכוכב של הויטמינים מסוג B, כיוון שיש לו תפקידים רבים בפעילות תקינה וסדירה של גוף האדם. ויטמין B6 הינו גורם חיוני ביצירת חלבונים בגוף ובניית שריר, ולכן תפקידו בחילוף החומרים הוא ראשון במעלה. כמו כן הויטמין פעיל בתהליך המטבוליזם של מגנזיום ואבץ בגוף. בנוסף לתפקידו במטבוליזם של חלבונים, ויטמין B6 גם אחראי בין היתר גם על המטבוליזם של שומנים ופחמימות בתור פעילותו כקואנזים.

לצורך יצירת כדוריות דם אדומות יש צורך בויטמין B6. כמו כן ויטמין B6 לוקח תפקיד מרכזי בייצור המעבירים העצביים בגוף כמו למשל דופמין וסרוטונין. מחקרים מצאו כי ויטמין B6 חשוב לצורך מניעת טרשת עורקים (כיוון שמונע את היווצרות הומוציסטאין שגורם לטרשת עורקים), וכן עוזר למנוע מחלות לב וכן שבץ. נמצא קשר מסוים בין צריכה נבונה של ויטמין B6 לבין מניעת אלצהיימר.

ויטמין B6 הוא בעל תפקיד חשוב ביצירת חומר גנטי. הויטמין פעיל ביצירת DNA וגם RNA, ולכן הויטמין חשוב לתהליכי גדילה שונים בגוף ולתהליכי קידוד גנטי. מחסור ויטמין B6 עשוי לגרום לפגיעות נפשיות שונות כמו מצבי מבוכה נפשית, מועקה, פגיעה בחשק המיני, דכאון ועוד. כמו כן מחסור בויטמין יפגע באופן כללי במערכת החיסון, לא ימנע קשקשת עור, אנמיה ופגיעות נוספות, אם כן מחסור בויטמין B6 הוא נדיר למדי.