ויטמין B3

ויטמין B3 הוא אחת מהויטמינים המשתייכים לקבוצת הויטמינים B. ויטמין B3 מכונה גם ניאצין. הויטמין פעיל בתהליך הגדילה של הגוף, ויש לו חלק חשוב בייצור הורמונים, ביניהם ייצור אדרנלין וכן ייצור הורמוני מין כמו למשל אסטורגן וטסטוסטרון. כמו שאר הויטמינים מקבוצת B, גם ויטמין B3 פעיל בתהליך המטבוליזם (חילוף חומרים), ואם לדייק תפקידו של ויטמין B3 בחילוף החומרים הוא בשחרור אנרגיה זמינה מפחמימות, ויצירת חומצות שומן מפחמימות.

על מנת לשמור על עור בריא, צריכה נכונה של ויטמין B3 היא הכרחית. כמו כן הוכח שלויטמין יש יכולת למנוע כאבי רגליים המופיעים בגילאים מבוגרים יחסית. נמצא קשר בין ויטמין B3 לבין מניעת סרטן, בכך שהויטמין מגן על תאים בריאים בגוף ועוזר למנוע את הפיכתן לתאים ממאירים. יתרונות נוספים של ויטמין B3כוללים גם תמיכה במערכת העצבים ואיפשור שליחת אותות תקינים במערכת העצבים.

לא קיים חשש להרעלה מצריכת יתר של ויטמין B3, שכן הויטמין מסיס במים ועודפיו מופרשים בשתן. מחסור בויטמין עשוי להוביל לפגיעה בזכרון הקצר עקב תפקוד לקוי של מערכת העצבים וקידוד הזיכרון במוח. כמו כן עשויים להתפתח כאבי ראש והפרעות שינה במקרים של מחסור בקיום ויטמין B3 בגוף. בנוסף בעיות עור שונות יכולות להיגרם במצב מחסור.